Vi följer Svenska Kennelklubbens och jordbruksverkets anvisningar och regler för hållande och försäljning av hund och valpar.
Vi har tillstånd för vår verksamhet av Länsstyrelsen i Kalmar
VALPAR 2026
Vi planerar för två kullar mellanpudelvalpar i färgerna aprikosröd och svart.
Går allt som planerat föds första kullen i vecka 51 och är leveransklara tidigast vecka 7.
Andra kullen beräknas till sensommaren/hösten 2026.
VALPAR vinter 2026/ vår 2027
Dvärg/mellanpudelvalpar med färgerna grå (mörk grå) och vit, mer information kommer under året.
Toy/dvärgpudelvalpar med färgerna svart eller aprikosröd.
Är du intresserad av en valp från oss?
Skriv ett mail till sophie.alegrim@live.se
Kom gärna och hälsa på oss om ni har vägarna förbi och träffa oss och pudlarna. Besök bokas i mån av tid.
MÅL
Mina mål med hunduppfödning är att arbeta med rasens positiva utveckling i både mentalitet och exteriör utifrån rasstandarden. En pudel kan passa in i många olika rum, utifrån ditt personliga intresse, efter hundens personlighet och individuella drag. Den tydliga av- och påknappen finns hos mina hundar som jag själv uppskattar och behöver ha hos en hund i min vardag med storfamilj.
Det som är i fokus för min avel idag är i första hand mentalitet, exteriör, framåtdriv och självsäkerhet i hunden. Jag har även ett stort intresse för färg och tycker det är så spännande med den nya rasstandarden som i augusti 2024 godkänner 16 färger hos pudeln.
Specifika och mindre mål kommer ändras med tiden, med vilka avelshundar vi har för att komplettera deras styrkor- och svagheter, vilket jag ser fram emot med stor entusiasm och glädje. Jag lär mig nytt hela tiden och då kan även min målbild komma att förändras.
Är du eller din familj intressead av mina hundar och en framtida valp så kontakta mig gärna, följ oss på instagram @kennel_amorevincitomnia och här på vår hemsida för information och uppdateringar kring valpar och kommande parningar.
Allt gott //Sophie